Stručně z historie o zámcích

V nejčastějších případech znamená slovo „zámek" jen uzávěru ke dveřím.Zámek se také používá pro větší peněženky, knihy, pouta a jiné předměty, u kterých jde o větší nebo menší bezpečnost, nebo jen o prosté přidržování dvou částí k sobě. 
Rozeznáváme zámky visací nebo pevné. 
Visací zámky uzavírají nejčastěji dveře, kde tolik nezáleží na bezpečnosti, popřípadě se používají v kombinaci se zámkem pevným. Pevná část dveří (zárubeň) je pak opatřena okem a druhá petlicí. Provlečením závěsného oblouku visacího zámku se přidržuje petlice na oku, tak že není možné dveře otevřít, jsou-li uzamčené. 
Pevné zámky se dělí na: 
nasazené zadlabané (zapuštěné) 
polozapuštěné rozvorové
U pevných zámků nasazených bývá obyčejně několik závěrů. Tak např. francouzský zámek má trojnásobný závěr. První závěr tvoří západka, na niž se působí klikou, druhý závěr je tvořen závorou, na niž se působí klíčem, a třetí závěr je obyčejná zástrčka. Západka, závora a zástrčka zapadají do zapadacího plechu, který je pro ně náležitě vybrán a připevněn k zárubni dveří. Klíč působí na závoru tím způsobem, že zabírá do zářezů na spodní části závory.Při každém zabrání klíč zároveň zvedá prodlouženou část stavítka, a tím závoru uvolňuje. Po zabrání stavítko zase zapadá a pojišťuje novou polohu závory. Konec závory, tzv. hlava, bývá zesílena často i šikmo seříznuta. Celý mechanismus zámku je ukryt v plechovce (v pouzdře), snýtovaném z plechu. 
Podle počtu záběrů rozeznáváme zámky o jednom až třech západech. Pro tento typ zámku se vžilo označení "myšák".
Kde je rám dveří dostatečně silný, se dnes spíše užívá zámků zadlabaných, jen u slabých rámů dveří (tloušťka 40 mm a méně) se volí zámky polozapuštěné nebo nasazené.
Zámky jsou v různých podobách známe už od starověku, kdy každý zámkový mechanismus byl konstrukční originál a nezřídka umělecké dílo, k jehož výrobě se používaly různé materiály, od dřeva a kamene, až po drahé kovy. Netřeba dodávat, že se jednalo o nákladné mechanismy, jež si nemohl pořídit leckdo.
V období renesance a poté začátkem průmyslové revoluce při samotné výrobě zámků nastal převrat, kdy strojním tlačením z plechu, a částečně i používáním kujné litiny na součásti zámků vyráběných manufakturně a ve větších sériích se jejich cena podstatně zlevnila, a zpřístupnila tak zámky širšímu okruhu uživatelů.

Kontaktní formulář
Volejte dispečink: 513 033 033 nebo 602 585 585

Pole označená * jsou povinná.
Jméno:*

Telefon:*

E-mail:*

Text:*

Zpět

Kategorie: Archiv článků

Máte li jakékoliv problémy se zámkem.
Volejte náš dispečink: 602 585 585

Komentář k Stručně z historie o zámcích

Celkem komentářů: 0

Přidat komentář

Jméno:*
E-Mail:
Komentář:
Opište slova z obrázku: *


Doporučujeme přečíst

Ceník zámečnických prací
Zámečníci Morava. Ceník zámečnických ...
Hledáme zámečníka
PAKLÍČ s.r.o, pobočka Brno - hledá techniky ...
Zámečnictví Paklíč Vás vítá na Brněnských stránkách.
Vážení zákazníci. K dnešnímu dni jsme spustili ...
Otevírání a servis trezorů
Servis trezorů a trezorových zámků Nabízíme ...
Opravy, výměny a montáže zámků a vložek
Opravy, výměny a montáže zámků Brno, Olomouc, ...

Anketa

Jak jste se o nás dozvěděli?

Na doporučení od známého
Při hledání na internetu
Z tisku a rozhlasu
Výsledky

Statistika návštěv

Pondělí 293
Úterý 321
Středa 364
Čtvrtek 206
Pátek 280
Sobota 332
Neděle 216
Návštěvy online: 8
Celkem návštev: 112635
Rekord za den: 513